W przypadku leczenia po amputacji ramienia istotne jest:

  • długość kikuta;
  • stan skóry i tkanek miękkich pokrywających pozostałą część kończyny i klatki piersiowej;
  • czynności i napięcia mięśni kikuta;
  • bolesność kikuta;
  • zakres ruchów kikuta w stawie barkowym oraz siła mięśni kikuta i obręczy barkowej;
  • prowadzenie usprawniania ruchowego, oddziaływania psychologicznego i odpowiednie zaopatrzenie w protezę.

  Wszystkie wyżej wymienione kwestie należy rozważyć w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu końcowego.

  Proteza kosmetyczna i kinetyczna ramienia

  Umocowania leja na barku wymaga zarówno proteza kosmetyczna jak i kinetyczna. Należy pamiętać, że im większy jest ubytek obręczy barkowej, tym głębiej będzie sięgać umocowanie. Lej, zbudowany z żywicy akrylowej, powinien być dokładnie dopasowany, zwłaszcza w protezach czynnych.

  Proteza ramienia dopasowanie do obręczy barkowej:

  Kapa barkowa to część protezy, która obejmuje części barku. W przypadku krótkiego kikuta ramienia, wyłuszczenia w stawie barkowym, czy amputacji w obrębie obręczy barkowej jej znaczenie rośnie. Kapa musi być dokładnie wymodelowana by przylegać do ciała całą powierzchnią, ponieważ na niej jest zawieszona cała proteza ramienia. Wykonuje się ją z laminatu żywicznego bądź skóry. Jej stosowanie wiąże się z ograniczeniem ruchów w stawie ramiennym.

  Lej kikutowy protezy ramienia  jest wykonany z laminatów lub materiału termoplastycznego, który jest wzmacniany dodatkową konstrukcją. Ze względu na wygodę użytkowania wygodniejsze, dla osoby po amputacji, są elastyczne otwarte konstrukcje z miękką powierzchnią styku ze skóry, które zapewniają wentylację kikuta.

  Mechaniczny staw łokciowy protezy ramienia można użyć w protezie, jeśli ramię zostało amputowane około 7 cm powyżej łokcia. Staw łokciowy z mechanizmem regulującym pozwala na częściowe zgięcie przedramienia i jego pełne wyprostowanie. Stosowane są także rozwiązania pozwalające na sterowanie mechaniczne.