Wszystkie wyżej wymienione kwestie należy rozważyć w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu końcowego.
Umocowania leja na barku wymaga zarówno proteza kosmetyczna jak i kinetyczna. Należy pamiętać, że im większy jest ubytek obręczy barkowej, tym głębiej będzie sięgać umocowanie. Lej, zbudowany z żywicy akrylowej, powinien być dokładnie dopasowany, zwłaszcza w protezach czynnych.
Kapa barkowa to część protezy, która obejmuje części barku. W przypadku krótkiego kikuta ramienia, wyłuszczenia w stawie barkowym, czy amputacji w obrębie obręczy barkowej jej znaczenie rośnie. Kapa musi być dokładnie wymodelowana by przylegać do ciała całą powierzchnią, ponieważ na niej jest zawieszona cała proteza ramienia. Wykonuje się ją z laminatu żywicznego bądź skóry. Jej stosowanie wiąże się z ograniczeniem ruchów w stawie ramiennym.
Lej kikutowy protezy ramienia jest wykonany z laminatów lub materiału termoplastycznego, który jest wzmacniany dodatkową konstrukcją. Ze względu na wygodę użytkowania wygodniejsze, dla osoby po amputacji, są elastyczne otwarte konstrukcje z miękką powierzchnią styku ze skóry, które zapewniają wentylację kikuta.
Mechaniczny staw łokciowy protezy ramienia można użyć w protezie, jeśli ramię zostało amputowane około 7 cm powyżej łokcia. Staw łokciowy z mechanizmem regulującym pozwala na częściowe zgięcie przedramienia i jego pełne wyprostowanie. Stosowane są także rozwiązania pozwalające na sterowanie mechaniczne.