Protezy ortopedyczne kiedyś i dziś

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 30 milionów ludzi na świecie wymaga stosowania urządzeń wspomagających, takich jak protezy ortopedyczne. W ostatnich latach innowacyjne technologie umożliwiły nam postrzeganie protez w zupełnie nowym świetle. W tej branży nastąpił szybki rozwój, który doprowadził do powstania ulepszonych wersji tradycyjnych konstrukcji, które umożliwiają wielu ludziom normalne życie. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że protezy ortopedyczne istnieją od wieków, a dowody sięgają nawet w starożytność. W niniejszym artykule przeanalizujemy historię protez ortopedycznych i sprawdzimy, jak postęp technologiczny wpłynął na ich rozwój w czasie. Rozważona zostanie również kwestia, czy modyfikacje te trwają, czy też w najbliższej przyszłości można spodziewać się przełomów technologicznych.

Starożytne początki protez

Stosowanie protez ortopedycznych sięga starożytności. Pierwszym historycznie udokumentowanym przykładem jest 3000-letnia egipska mumia z protezą palca wykonaną ze skóry i drewna. W zapiskach rzymskich uczonych można znaleźć informacje o wojownikach, którzy w celach kosmetycznych i funkcjonalnych z ograniczonym powodzeniem wyrabiali ręce i nogi z żelaza i drewna. W średniowieczu nie nastąpił znaczący postęp w dziedzinie protetyki, jednak powolne prace nad tą technologią wspierającą umożliwiły stworzenie coraz bardziej wyrafinowanych konstrukcji o zwiększonej funkcjonalności dla użytkowników klas wyższych.

Renesans, czyli nowe pomysły

W okresie renesansu wprowadzano dużo bardziej nowoczesną technologię protetyczną. Ambroise Paré, francuski chirurg i cyrulik wojskowy, opracował protezy z ulepszonymi uprzężami i blokadami kolan. Wraz z postępem technologicznym rewolucji przemysłowej, protezy stawały się coraz bardziej skuteczne i mniej kłopotliwe. Wprowadzono różne ulepszenia, takie jak te zapewniające dodatkowe wsparcie dla kończyn amputowanych poniżej kolana (noga Anglesey’a). Ponadto, zamiast stali zaczęto stosować aluminium ze względu na jego lżejsze i bardziej elastyczne właściwości, co dało użytkownikom komfort w postaci wygodniejszych protez.

Jak wojny wpłynęły na rozwój protez?

Wojna secesyjna w USA miała ogromny wpływ na rozwój medycyny i protetyki. JE Hanger opatentował swój wynalazek, „kończynę Hangera” w 1871 roku, a jego firma Hanger Inc. działa do dziś jako jeden z głównych producentów protez kończyn. W czasie I i II wojny światowej nastąpił zwrot w kierunku technologii wojskowej zamiast technologii medycznej, a postępy w dziedzinie protetyki zostały w dużej mierze pominięte. Narodowa Akademia Nauk (USA) zauważyła to zaniedbanie w 1945 roku i stworzyła Program Sztucznych Kończyn, aby zapewnić rozwiązania. Od tego czasu, protetyka była szeroko badana, co pozwoliło na większe postępy w nowoczesnym projektowaniu protez.

Współczesne protezy ortopedyczne

Nowoczesne protezy ortopedyczne mają na celu przywrócenie mobilności, wspomaganie istniejących zdolności i poprawę jakości życia. Urządzenia te różnią się w swojej konstrukcji, ale mają wspólną funkcję zastępowania zdeformowanej lub brakującej kończyny. Dzisiejsza przodująca technologia medyczna umożliwiła inżynierom i producentom opracowanie protez, które są lżejsze, mocniejsze i wyposażone w bardziej inteligentne systemy i funkcje. Włókno węglowe jest coraz częściej stosowane ze względu na jego zdolność do zaoferowania wysokiej wytrzymałości i sztywności przy niskiej wadze. Druk 3D oferuje również szereg korzyści, począwszy od projektów dopasowanych do indywidualnych potrzeb, po obniżenie kosztów i skrócenie czasu realizacji. Nowe osiągnięcia w zakresie sztucznej inteligencji umożliwiły zwiększenie efektywności energetycznej oraz udoskonalenie mechanizmów sterowania. Najlepsze protezy ortopedyczne charakteryzują się obecnie najnowocześniejszą inżynierią, która łączy w sobie lekkie materiały, ulepszone mechanizmy sterowania i szereg inteligentnych funkcji.

Protezy przyszłości

W miarę postępu technologii zasilającej protezy ortopedyczne, dziedzina ta zyskuje jeszcze szerszy zakres potencjalnych zastosowań. Nowe badania nad neuroprotezami otworzyły ekscytującą możliwość sterowania protezami kończyn wyłącznie za pomocą myśli. Badane są dodatkowe funkcje, takie jak większy poziom zręczności i ruchu, co otwiera wiele ciekawych perspektyw dla osób korzystających z protez w przyszłości. Choć badania te są wciąż stosunkowo nowe, niosą ze sobą wielkie nadzieje dla osób, które straciły kończyny i mogą skorzystać z tych zaawansowanych urządzeń zarówno teraz, jak i w nadchodzących latach.

Zostaw komentarz